Świat - News

W drodze na Księżyc

2009-12-01 11:25:57

 Po 40 latach przerwy mocarstwa przygotowują się do powrotu na Księżyc. Tym razem jednak stawką nie jest prestiż, lecz surowce.

16 lipca 1969 r. Przylądek Canaveral na Florydzie, Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego. Na wyrzutni stoi rakieta Saturn V. na jej szczycie umieszczono statek Apollo 11, w którym astronauci: Neil Armstrong, Edwin „Buzz" Aldrin i Michael Collins mieli dolecieć na Księżyc. O 9.31 rano zaczęło się końcowe odliczanie. Amerykanie mieli nadzieję, że po wydaniu ponad 20 mld dolarów wreszcie z nawiązką zrewanżują się Rosjanom.

Pierwszą na świecie rakietę balistyczną średniego zasięgu V-2, zbudował Werner von Braun. W ośrodku Fort Bliss projektował rakiety zdolne przenosić głowice jądrowe. To on przekonał dowództwo armii USA, że należy rozpocząć prace nad rakietą zdolną wynieść na orbitę ziemską pojazd kosmiczny.

ZSRR również nie dawało za wygraną. Ich badania koordynował genialny konstruktor Siergiej Korolow. Tak powstała m.in. pierwsza radziecka rakieta nośna R-7, która w zupełności wystarczała do lotu w kosmos. 4 października 1957 r. rakieta R-7 wyniosła na orbitę Sputnika. Miesiąc późnij Rosjanie wystrzelili Sputnika 2, który na pokładzie wiózł suczkę Łajkę.

Amerykanie potrzebowali zwycięstwa. Już 31 stycznia 1958 r. rakieta Jupiter C wyniosła w kosmos satelitę Explorer 1. w październiku 1958 r. Ameryka utworzyła Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) oraz rozpoczęła przygotowania do wysłania w kosmos pierwszego człowieka.

To jednak Rosjanie jako pierwsi (12 kwietnia 1961 r.) wysłali w lot dookoła Ziemi statkiem Wostok 1 Jurija Gagarina. Jedyna szansą na zwycięstwo dla Ameryki był lot na Księżyc.

Podczas próbnych testów rakieta Saturn V wyniosła na orbitę ładunek o wadze 140 ton, dawało to niemal pewność, że astronauci z USA wylądują na Księżycu. Po 5 kolejnych lotach Apollo, 11 października 1968 r. w kosmos poleciał Apollo 7 z 3-osobową załogą.

21 grudnia 1968 r. Amerykanie wysłali statek Apollo 8, który jako pierwszy opuścił orbitę okołoziemską i wszedł na orbitę innego ciała niebieskiego.

Człowiek mógł postawić nogę na Księżycu już 18 maja 1969 r. ale Ameryka chciała udowodnić swoją potęgę. Misja Apollo 11 przebiegła bez żadnych zakłóceń. Na pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Edwin „Buzz" Aldrin. Wreszcie 20 lipca Armstrong jako pierwszy człowiek w historii postawił nogę na Księżycu. 24 lipca Apollo 11 wodował na Oceanie Spokojnym.

Po misji Apollo 11 na Księżyc dotarło jeszcze 5 statków załogowych, ostatni Apollo 17 - w grudniu 1972 r.

Obecnie do wyścigu na Księżyc stanęły także Chiny i Indie. W maju 2002 r. Chiny ogłosiły, że ok. 2010 r. rozpoczną przygotowania do wysłania załogowej wyprawy na Księżyc. W styczniu 2003 r. prawie identyczne oświadczenie wygłosił premier Indii. Stawką są cenne surowce, w tym złoża gazu hel-3. Wystarczy 25 ton tego paliwa, by zapewnić połowie Europy dostawy energii elektrycznej na rok.

Chiny jako trzecie państwo samodzielnie wysłało w kosmos człowieka.

W połowie stycznia 2004 r. Ameryka przystąpiła do opracowania programu kosmicznego, który zakłada że ok. 2018 r. powstanie na Księżycu stała stacja kosmiczna. Dzięki niej ok. 2030 r. byłaby możliwa wyprawa na Marsa.

Na razie konsekwentni realizacji swoich zapowiedzi są jedynie Chińczycy. W 2005 r. na orbicie okołoziemskiej pojawił się statek kosmiczny z dwuosobową załogą. Dwa lata później sonda Chang'e dotarła na orbitę Księżyca i wykonała zdjęcia pozwalające stworzyć trójwymiarową mapę całej powierzchni Księżyca.

Jeśli ten wyścig nadal będzie miał taki bieg, to możemy się spodziewać, że to właśnie Chiny jako pierwsze na dobre opanują powierzchnię naszego Satelity, a wtedy zacznie się liczyć już tylko osiągnięcie Marsa.

Paweł Krzeszowski

Słowa kluczowe: podbój kosmosu Przylądek Canaveral floryda eksploracja podróż na księżyc surowce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!

Hugo Chavez nie żyje
Hugo Chavez nie żyje

W wyniku choroby nowotworowej zmarł prezydent Wenezueli, Hugo Chavez. Miał 58 lat.

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!

Popularne
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz
20 miejsc, które musisz zobaczyć, zanim umrzesz

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca na świecie, do których pojedziecie, jak już będziecie mieli mnóstwo szmalu!

Brak zdjęcia
Cyganie, jacy są, każdy wie

Każde dziecko wie, że Cyganie nie mają swojego państwa, na tym jednak zazwyczaj nasza wiedza się kończy.

Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów
Nie-muzułmańskie kobiety muzułmanów

Czy związek nie-muzułmanki z muzułmaninem ma prawo bytu? Czy wystarczy, iż obie ze stron włożą w ten związek nie tylko uczucia, dobre chęci, ale obustronny szacunek do siebie nawzajem, jak i do tradycji, religii i swoich rodzin, otwarty umysł, gruntowną wiedzę?