Świat - News

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Karze Śmierci

2010-10-08 14:40:32

 Amnesty International w ramach obchodów Dnia Przeciwko Karze Śmierci będzie zbierać podpisy pod petycjami przeciwko wykonaniu wyroku śmierci na Reggim Clemonsie i Troyu Davisie - Amerykanom, których procesy sądowe pozostawiają wiele do życzenia pod względem rzetelności

Przez całą niedzielę 10 października, od godz. 9.00 do 21.00, na Nowym Świecie w Warszawie będzie można spotkać Halinę Bortnowską oraz wolontariuszy i wolontariuszki Grupy Horyzont i Amnesty International. Przy bramie numer 48 (na wysokości księgarni Instytutu Reportażu "Wrzenie Świata") będą zachęcać do podpisywania petycji w obronie skazanych i do deklaracji przeciw karze śmierci oraz odpowiadać na pytanie związane z tym tematem.

Będzie można się również podpisać pod listem solidarności z matką Wasilija Juzepczuka - Białorusina, dla którego zbierane były podpisy rok temu. Niestety, wyrok został na nim wykonany w marcu tego roku przez strzał w tył głowy.

W sprawie Troya Davisa zarówno Amnesty International, jak również wiele innych organizacji i autorytetów z całego świata apeluje już od dawna. Troy Davis przebywa w celi śmierci od ponad 18 lat. Oskarżono go o zabójstwo policjanta, nie przedstawiono jednak żadnych dowodów rzeczowych udowadniających jego winę. Również zeznania świadków są nieścisłe, gdyż na przestrzeni lat wielu z nich zmieniało je, twierdząc, że wcześniej zeznawało pod przymusem policji.

Sprawa Troya Davisa była ponownie rozpatrywana w federalnym sądzie okręgowym w lipcu 2010 roku. Sędzia orzekł 24 sierpnia 2010, że Troy Davis nie udowodnił swojej niewinności ponad wszelką wątpliwość. Jednocześnie rozprawa pokazała, że wątpliwości co do jego winy są liczne i wciąż się utrzymują. Kara śmierci powinna być zmieniona, a w szczególności nie powinna być wykonywana w przypadku wątpliwości co do winy. Troyowi Davisowi grozi teraz czwarte już wyznaczenie daty egzekucji. Amnesty International apeluje do Gubernatora Stanu Georgia o jego ułaskawienie.

Reggie Clemons został skazany na śmierć za współudział w morderstwie dwóch młodych białych kobiet w 1991 roku w St. Louis. Clemons wciąż utrzymuje, że jest niewinny. Podczas procesu sam oskarżyciel przyznał, że Clemons jest niewinny, gdyż nie było na to żadnych dowodów rzeczowych. Amnesty International apeluje w tej sprawie do Gubernatora stanu Missouri o złagodzenie kary śmierci.

Według raportu Amnesty International w zeszłym roku na całym świecie wyroki śmierci wykonano na 714 osobach, a 2001 osób skazano na karę śmierci w 56 krajach. Powyższe dane nie uwzględniają Chin, gdzie ilość egzekucji jest tajemnicą państwową.

Kraje stosujące karę śmierci należą raczej do wyjątków. Obok Chin, krajem który najciężej karze obywateli jest Iran, gdzie w zeszłym roku wykonano 388 egzekucji, na trzecim miejscu znajduje się Irak gdzie wykonano 120 wyroków śmierci, następnie Arabia Saudyjska z liczbą 69 egzekucji. Niechlubną piątkę zamykają Stany Zjednoczone z liczbą 59 przeprowadzonych egzekucji.

„Kara śmierci jest okrutna i poniżająca, jest afrontem wobec godności ludzkiej", mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International. „W Stanach Zjednoczonych w 2009 r. odnotowano 9 przypadków anulowania wyroku kary śmierci z powodu błędów podczas procesów sądowych. Bardzo często jednak dochodzi do wykonywania wyroku śmierci na osobach, których wina nie została udowodniona ponad wszelką wątpliwość".

„Coraz mniej państw decyduje się na wykonanie wyroków śmierci i podobnie jak w przypadku niewolnictwa czy apartheidu, świat coraz głośniej mówi NIE temu wstydliwemu dla całej ludzkości zjawisku," mówi Draginja Nadażdin i dodaje: „Jesteśmy coraz bliżej świata wolnego od kary śmierci, ale zanim to nastąpi, musimy protestować przeciwko każdej egzekucji".

Amnesty International jest przeciwne karze śmierci we wszystkich przypadkach, bez wyjątków ze względu na: rodzaj popełnionego przestępstwa, cechy przestępcy i metodę, jaką państwo zabija więźnia. Kara śmierci jest bezlitosnym zabójstwem istoty ludzkiej, popełnianym z premedytacją przez państwo w imię sprawiedliwości. Stanowi naruszenie prawa do życia zagwarantowanego w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Jest najbardziej okrutną, nieludzką i poniżającą karą.

Wydarzenia towarzyszące obchodom Dnia Przeciwko Karze Śmierci:

7 października w Warszawie o 20 w auli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego pokazany zostanie dokument „Frances Newston's Last Words". Gośćmi dyskusji po projekcji będą: prof. Adam Frączek (wykładowca APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie), prof. Anrzej Rzepliński (sędzia Trybunału Konstytucyjnego) i Halina Bortnowska (przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka).

W piątek, 8 października o 18.00 w Colegium Civitas (Aula C, XII piętro PKiN) odbędzie się projekcja filmu „17 sierpnia", a po filmie - panel "Co zamiast kary śmierci", w którym udział wezmą: Halina Bortnowska, Olga Salomatova (HFPC), Marek Łagodziński (prezes Fundacji „Sławek" i gen. Paweł Nasiłowski (pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości).

Dzień Przeciwko Karze Śmierci obchodzony tez będzie w Poznaniu i w Lublinie. W Poznaniu Stowarzyszenie ELSA wystawi stolik z okazji obchodów na Targach EXPO. W Lublinie, w poniedziałek 11 października, odbędzie się pokaz filmu pt. „At the Death House Door", który odbędzie się o godzinie 18.oo w siedzibie Stowarzyszenia Homo Faber przy ulicy Krakowskie Przemieście 39.

ip

Słowa kluczowe: obchody 10.10 wydarzenia program amnesty international
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!

Hugo Chavez nie żyje
Hugo Chavez nie żyje

W wyniku choroby nowotworowej zmarł prezydent Wenezueli, Hugo Chavez. Miał 58 lat.

Ostatnio dodane
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni został oficjalnie ustanowiony przez ONZ w 2011 roku.

Marihuana legalna w Urugwaju
Marihuana legalna w Urugwaju

Południowoamerykańskie państwo pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował zioło!